Save the date: Dec. 17, 2021

The Senior Design Open House is a showcase for our engineering senior design projects. It is held every semester during finals week and is open to the public. Everyone is invited to attend to support the teams, learn more about engineering and its disciplines, or learn more about the program. Typically, teams from mechanical engineering, industrial engineering, engineering physics, software engineering, and sustainability and renewable energy systems will give formal presentations. In addition, civil and environmental engineering will join the other disciplines to display project posters. 

Presentation Schedule

Time Location Poster Project Group members Faculty mentor(s)
8–8:45 A.M. Platteville East John Deere CNC Sealant Applicator John Deere CNC Sealant Applicator Supported by John Deere Ben Drenski, Patrick Griffin, Robert Metzinger, Jack Mix Bo Yu
8–8:45 A.M. Platteville West Mechanically Powered Plastic Shredder Mentored Mechanically Powered Plastic Shredder Mentored by UW-Platteville Logan Kozak, Sam Merkle, Dylan Peplinski, Brett Schreiber Vettri Gnaneswaran
8–8:45 A.M. University South Ballast Water Treatment System Ballast Water Treatment System Sponsored by USGS Ryan Ehrhardt, Malcolm Holliman, Riley Josephs, Ian Liepert Jorge Camacho
8:45–9:30 A.M. Platteville East Moving Dairy Fence Supported Moving Dairy Fence Supported by The Dairy Innovation Hub Casey Clark, Everett Penne, Ryan Pieczko, Daniel Schneider Wei Li, Jodi Prosise
8:45–9:30 A.M. University South https://uwplatt-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/meulbroj_uwplatt_edu/ESQbwOXHbPdCrkOGS8GPJ5UB8bvLa-aakFLIR0MUTaijtw?e=JAg7ja John Deere Dyno Car Upgrade Sponsored by John Deere Alex Accola, Jake Flynn, Kyler Voth, Riley Heider Jorge Camacho
9–10:15 A.M. Platteville West Stereotypical - A Mobile Game where Characters Overcome their Stereotype Stereotypical - A Mobile Game where Characters Overcome their Stereotypes Sponsored by Clopas Megan Baxter, John Benson, Bryce Bierman, Brandon Bonebrake, Jacob Downing, Samantha Edwards, Andrea Fuerst, Marcus Holloway, Matthew Hornung, Xueting Hu, Nathan Kawula, Gavin Lloyd, Amanda O'Toole, Jackson Resch, William Sarabia, Nathan Swartz, Nicholas Tiede, Riley Watson Doug Selent
9:30–10:15 A.M. Platteville East Appliance Cooling Process Appliance Cooling Process Sponsored by Spectrum Brands Curtis Marschall, Danny Redington, Michael Zelinsky Scott Melin
9:30–10:15 A.M. University South Ultrasonic Tank Lift Mechanism Ultrasonic Tank Lift Mechanism Sponsored by Ultrasonic Power Corp. Anthony Barnier, Nicholas Bertino, Ben Fisher, Reid Parssinen Jorge Camacho
10:30–11:15 A.M. Platteville East https://uwplatt-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/meulbroj_uwplatt_edu/ESwKtv7dg7tLgmp4rEzNCgcBM6F2oCjOUerJa9nrD-4sxA?e=GQHO1s EV Fast Charge Battery Storage System Sponsored by EV Green Technologies Megan Belongeay, Evan Creeden, Krystle Hader, Tristyn Heller Scott Melin
10:30–11:15 A.M. This presentation is closed to the public for non-disclosure considerations Milwaukee Tool EMT Score and Snap Supported by Milwaukee Tool Tyler Peszko, Seth Korb, Richard Hotelling, Brett Burant Hiro Kobayashi
10:30 A.M.–Noon Platteville West Connected Toaster Oven Connected Toaster Oven Sponsored by Spectrum Brands Rey Baez, Robert Becker, Ryan Cheery, Timothy Facklam, Adam Huber, Max Huenink, Victor Krieg, Ben Lippincot, Quinn McCord, Spencer Orley, Justin Penkalski, Riley Rauls, Brian Rodenkirch, Shane Samuel, Logan Thompson, Derek Van Den Bogart, Drake VanDerZyl, Graham Wynes Yan Shi
11:15 A.M.–Noon Platteville East https://uwplatt-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/meulbroj_uwplatt_edu/EYS5qqsXbqNDrcIJhBEImfMBR6Opxw3cotOmWIuUPUvYDQ?e=CaciJw BAPI Unwind Mechanism Supported by Building Automation Products Inc. Sammuel Olaciregui, Jacob Schulfer, Greg Tarmann Scott Melin
11:15 A.M.–Noon This presentation is closed to the public for non-disclosure considerations Copper Roll Press Tool Supported by Milwaukee Tool Jansen Hefty, Colten Jaekel, Patrick Roedl, Eric Russell Jorge Camacho
1:15–2 P.M. Platteville East   Track Ride Redesign Sponsored by BCI Burke Tess Mangan, Brady Snyder, Brandon Williams, Trisha Yarwood Hiro Kobayashi
1:15–2 P.M. Platteville West Oven Steam Generator Oven Steam Generator Sponsored by Subzero Wolf Ben Claas, Collin Gundrum, Brady Schindler, Tyler Widi Jorge Camacho
1:15–2:45 P.M. University South El-Lite El-Lite Sponsored by Trane Brandon Bandholz, Robert Border III, Caleb Conway, Korey Diaz, Ryan Easterday, Owen Ehlen, Sam Hamilton, Elly Introwitz, William Johnson, Zachary Johnson, Berendon Kramer, Tyler McMurray, Praise Obielodan, Noah Ritchie, Hunter Riter, Jarid Rosanske, Jacob Vraney, Cameron Yeager Yan Shi
2–2:45 P.M. Platteville East Sheet Breaking Process Sheet Breaking Process Sponsored by C-Tech Manufacturing  Scotty Aasen, Brett Michalik, Jimmy Pomeroy Bo Yu
2–2:45 P.M. Platteville West Portable Jib Base Design Portable Jib Base Design Supported by Konecranes Keegan Jauch, Zachary Kriehn, Matthew Swortzel, Ryan Ullius Kyle Horne
3–3:45 P.M. Platteville East Ergonomic Seat Manipulator Ergonomic Seat Manipulator Sponsored by Seats Inc. Jack Anglehart, Edgar Pflug, Drew Siegmund, Eric Wiseman Bo Yu
3–3:45 P.M. Platteville West Mercury Marine Sensor Testing Fixture Mercury Marine Sensor Testing Fixture Sponsored by Mercury Marine Abbie Brienen, Austin Jones, Jordan Loacker, Hailey Nack Vettri Gnaneswaran
3–3:45 P.M. University South Trane Refrigerant Reclamation Trane Refrigerant Reclamation Sponsored by Trane Noah Hablewitz, Jason Hackbarth, Jared Lee, Nathan Uhlers Kyle Horne
3:45–4:30 P.M. Platteville East Load Cell Calibration Mechanism Load Cell Calibration Mechanism Sponsored by Seats Inc. Peter Leonhardt, Alice Thao, Weston Wiese Kyle Horne
3:45–4:30 P.M. Platteville West Automated Deburring Station Automated Deburring Station Sponsored by Vortex Optics Evan Adair, Gavin Burch, Eric Simle Wei Li, Jodi Prosise
3:45–4:30 P.M. University South Pipe Cut and Material Flow Optimization Pipe Cut and Material Flow Optimization Sponsored by Trane Kaitlyn Clemen, Bradley Meiners, Brenden Taylor Vettri Gnaneswaran
4:30–5:15 P.M. Platteville East Corrugated Box Pre-Folder Corrugated Box Pre-Folder Sponsored by Klauer Manufacturing  Sam Burdick, Sam Heinecke, Josh Lenzendorf, Joey Vesely Hiro Kobayashi
4:30–5:15 P.M. Platteville West Red Dot Evaluation Apparatus Red Dot Evaluation Apparatus Sponsored by Vortex Optics Kaleb Kapsner, Eric McKee, Aidan McManus, Chett Winkler Wei Li, Jodi Prosise
4:30–5:15 P.M. University South Miner Liner ROV Miner Liner ROV Mentored by UW-Platteville Sophia Connell, Steven Shepeck, and Joshua Vander Heiden Jorge Camacho