Dairy Products (2012)
Return to list of events
Rank Score Chapter Team Member Rank Score Intensity Defect Cheese Sediment Exam Milk Fat
1 272 Kiel
Henning Rachel 4 82 27 10 15 0 30 0
Henning Zachary 5 82 17 14 5 4 32 10
Landolt Darick 33 108 24 10 20 2 32 20
Henning Michelle 75 124 22 10 30 8 34 20
2 273 Plymouth
Van De Pas Lucienne 2 74 15 6 10 4 24 15
Schultz Elizabeth 13 98 18 10 25 2 28 15
Wimmler Jackson 15 101 20 14 10 12 20 25
Kleinhans Anna 28 106 27 8 25 2 24 20
3 290 Milton
Hecimovich Tucker 3 79 15 8 15 2 24 15
Voth Ebee 10 90 23 12 15 10 30 0
Mullen Sierra 64 121 22 12 30 2 30 25
Schoppe Courtney 118 134 19 14 25 24 42 10
4 301 Hillsboro
Russell Leeta 1 68 23 6 15 4 20 0
Anderson Matthew 30 107 21 12 20 10 34 10
Pettit Jaimy 82 126 31 10 25 36 14 10
Beyer Emily 105 132 72 14 20 8 8 10
5 301 Brillion
Woldt Kelsey 11 91 17 14 5 10 20 25
Brandes Melissa 19 102 12 12 15 16 32 15
Krahn Kayla 31 108 22 10 30 10 26 10
Krahn Amanda 92 128 29 14 25 8 42 10
6 312 Waupun
Posthuma Jennifer 8 88 20 12 30 8 18 0
Siewert Dylan 29 106 14 14 30 2 26 20
Buchda Bryce 55 118 26 10 30 16 16 20
Stollenwerk Leiken 68 122 34 14 25 0 24 25
7 315 De Soto
Roach Cassie 12 92 17 12 25 2 36 0
Lensing Madelyn 34 108 24 10 20 8 36 10
Benson Kyle 51 115 22 16 10 10 32 25
Lancaster Dominique 154 146 38 16 35 12 30 15
8 327 Weston
Arneson Tucker 20 103 14 14 20 4 26 25
Jennings Clayton 39 112 14 14 20 10 34 20
Unbehaun Zach 40 112 14 12 20 10 36 20
Mcglynn Robert 152 145 14 12 35 22 42 20
9 332 Portage
Summers Kelsie 7 83 17 10 20 8 28 0
Boeck Abigail 57 118 22 14 20 2 40 20
Summers Lindsey 104 131 25 14 10 16 46 20
Galley Freddy 162 147 12 10 35 10 60 20
10 339 Clinton
Taylor Renae 32 108 30 12 10 6 30 20
Bobolz Kalyn 37 110 16 14 20 10 40 10
Damman Faith 66 121 17 14 30 14 36 10
Hargarten Clara 110 132 33 12 35 12 40 0
11 341 Watertown
Klumb Angie 25 104 16 12 20 12 34 10
Bernard Brad 41 113 19 12 25 12 30 15
Brebeck Jill 78 124 32 14 25 4 44 5
Sahr Chelsea 216 190 29 12 35 54 40 20
12 343 Fort Atkinson
Stroede Tiffany 36 110 32 10 20 2 26 20
Harris Valerie 38 112 20 12 25 6 24 25
Schmidt Maddie 67 121 20 12 35 4 40 10
13 346 Juda
Allen Troy 14 99 20 12 10 8 34 15
Schumacher Eli 54 117 15 10 25 8 34 25
Roth Jason 99 130 15 12 35 4 44 20
Crull Brandon 115 134 20 12 40 4 38 20
14 349 Belleville
Brown Jamie 6 82 14 12 0 8 38 10
Brown Whitney 85 127 14 10 30 16 32 25
Stuessy Jacob 138 140 14 12 35 28 26 25
15 349 New Lisbon
Olson Samantha 27 105 15 12 30 6 42 0
Heindl Stephanie 45 114 20 14 20 20 30 10
Hoile Haley 97 130 21 12 40 8 34 15
Gosda Amy 101 131 22 14 25 6 34 30
16 353 Adams Friendship
Horner Jayda 23 104 17 14 25 8 30 10
Landon Hannah 47 114 15 8 45 6 30 10
Holt Morgan 121 135 16 14 35 20 40 10
17 359 Badger
Jones Chad 35 109 11 14 30 6 28 20
Kundert Taylor 50 115 24 12 25 8 26 20
Kundert Joshua 120 135 27 16 20 10 32 30
Koppenhaver Brad 186 158 29 12 20 50 32 15
18 361 Osseo Fairchild
Larson Maggie 18 102 22 14 10 20 26 10
Larson Will 43 113 15 12 15 8 38 25
Gibboney Emily 159 146 18 14 35 12 42 25
19 366 Hustisford
Smith Brook 24 104 25 12 15 10 32 10
Fredrick Brooke 74 123 19 16 10 12 46 20
Kluck Leonard 136 139 19 12 40 8 30 30
Knight Rusty 212 178 47 16 35 10 40 30
20 370 Albany
Schroeder Liz 44 114 23 12 20 16 28 15
Stefanik Jordan 61 120 30 14 25 8 28 15
Neuenschwander Jordan 126 136 28 14 40 6 38 10
Boss Gabrielle 156 146 28 12 35 12 34 25
21 371 Viroqua
Onshus Ryan 46 114 24 14 30 16 30 0
Kleiber Andrew 79 125 28 16 25 10 36 10
Mcclelland Jason 106 132 31 12 25 10 34 20
Nigh Brady 148 144 28 16 40 6 34 20
22 371 Black Hawk
Meier Cuyler 22 103 25 12 20 8 38 0
Rupnow Tayler 112 132 20 12 30 12 48 10
Holland Beau 128 136 25 12 35 4 40 20
23 373 Campbellsport
Fellion Lizzy 58 118 22 8 15 16 42 15
Michael Woodley 71 122 21 12 25 8 36 20
Reidelbach Megan 113 133 24 12 40 10 32 15
24 374 River Ridge
Hein Logan 42 113 27 12 20 2 32 20
Barrita Saul 62 120 12 10 40 8 30 20
Gokey Melissa 143 141 24 12 35 10 30 30
25 374 Johnson Creek
Baker Dominic 60 119 17 14 25 16 32 15
Przybylski Joey 87 127 20 16 15 18 38 20
Hildreth Abbie 91 128 18 14 25 8 38 25
Woodward Samantha 150 144 18 10 40 12 44 20
26 379 Lodi
Endres Kramer 56 118 14 16 30 2 36 20
Endres Sydney 73 123 28 14 25 6 40 10
Shimshak Sarah 133 138 22 14 35 16 36 15
Nolden Nathaniel 139 140 14 14 40 16 36 20
27 382 Lake Mills
Krull Bryce 25 104 14 12 20 4 34 20
Bartlett Lindsay 123 136 29 10 30 10 32 25
Christ Alicia 144 142 31 12 20 20 34 25
28 388 Wisconsin Dells
Hammerly Dayne 59 119 15 12 30 6 26 30
Zautke Chassidy 117 134 21 10 35 18 40 10
Bires Taylor 122 135 28 12 25 10 50 10
Hammerly Lexey 160 146 46 10 30 6 44 10
29 390 La Farge
Copper Alec 16 101 14 12 15 12 28 20
Walker Moira 70 122 20 14 30 4 34 20
Waddell David 203 167 23 12 40 44 38 10
Peterson Travis 224 254 80 16 50 34 44 30
30 394 Kickapoo
Aultman Mikayla 84 126 20 8 35 4 44 15
Barr Adam 110 132 26 12 35 4 40 15
Hatfield Avery 125 136 26 12 40 12 36 10
31 395 Markesan
Kutzz Austin 207 174 24 16 30 48 36 20
Kwiesielewicz Megan 170 150 32 12 40 12 44 10
Hagen Tori 26 105 24 14 25 8 24 10
Kratz Troy 141 140 20 14 30 16 40 20
32 397 Iowa Grant
Connolly Charles 9 89 8 10 25 4 32 10
McFall Ben 167 149 16 14 35 24 40 20
Belken Cody 190 159 28 10 35 22 34 30
33 398 Auburndale
Pankratz Jenna 95 129 8 10 45 8 38 20
Berdan Lauren 96 129 18 14 25 14 48 10
Swart Camile 140 140 33 14 25 18 40 10
Derezinski Jessica 171 151 22 16 35 12 36 30
34 399 Marshall
Waddell Melinda 65 121 18 14 25 18 36 10
Krause Lauren 108 132 36 14 20 4 38 20
Lowrey Jacqueline 157 146 17 12 25 26 36 30
Ward Katie 181 155 26 14 30 28 42 15
35 400 Auburndale
Pearce Tessa 76 124 20 12 25 14 38 15
Grosskreutz Sarah 83 126 30 12 30 18 26 10
Nigh Heather 169 150 24 14 40 12 40 20
Zellner Andrea 191 161 33 12 40 4 42 30
36 402 Holmen
Niccum Daniel 17 101 30 14 5 6 36 10
Sime Antonio 119 135 21 12 20 50 32 0
Schafer Ben 200 166 56 10 30 6 34 30
37 403 Hillsboro
Allen Jordyn 53 116 19 14 25 20 38 0
Mislivecek Macy 102 131 17 14 30 4 36 30
Dank John 184 156 26 14 30 40 36 10
38 405 Mount Horeb
Leis Brody 89 127 14 14 30 14 40 15
Sutter Kevin 100 131 14 14 30 20 28 25
Peterson Cole 161 147 20 14 40 8 40 25
Farnsworth Brett 173 151 26 10 30 0 60 25
39 408 East Troy
Dallas Myranda 116 134 31 12 30 6 40 15
Loth Claire 124 136 24 14 30 12 36 20
Olsen Mykie 135 138 20 14 40 8 46 10
Mudlaff Amanda 172 151 18 12 40 28 38 15
40 411 Westby
Whitney Tyler 103 131 23 12 35 8 38 15
Pasch Austin 130 137 17 12 35 24 34 15
Nelson Dustin 146 143 23 12 30 20 38 20
Pendleton Collin 199 166 21 14 25 56 30 20
41 411 Cuba City
Fields Caitlyn 93 129 20 14 35 8 32 20
Langmeier Rachel 132 137 22 12 35 6 42 20
Simons Ali 151 145 24 12 25 24 40 20
Majerus Kylie 165 148 16 14 35 32 36 15
42 412 Lancaster
Deiter Jenna 48 114 14 10 40 6 34 10
Landon Ashley 114 134 22 12 40 14 36 10
Schluenz Cody 194 164 15 10 45 36 38 20
Jerrett Taylor 195 164 33 14 40 8 44 25
43 415 Oregon
Pikulik Jordan 80 125 15 16 30 4 40 20
Zahn Troy 131 137 28 12 35 2 40 20
Layton Andre 178 153 17 8 30 18 50 30
Albi s Alex 185 156 27 12 40 14 38 25
44 417 Dodgeville
Sigg Travis 63 120 17 14 35 12 32 10
Gullickson Jason 149 144 20 14 40 22 38 10
Beerkircher Kory 177 153 16 14 45 12 36 30
Wendhausen Caleb 205 169 33 10 40 42 34 10
45 420 De Forest
Flannery Trevor 69 122 18 12 25 14 28 25
Gustafson Spencer 98 130 21 14 25 14 36 20
Trainor Owen 204 168 36 14 50 12 36 20
46 423 Pardeeville
Blank Name 134 138 17 10 40 16 40 15
Becker Roger 137 139 21 12 45 4 32 25
Legrand Chris 158 146 15 14 30 26 36 25
Burk Dustin 163 147 32 16 35 4 60 0
47 425 Horicon
Brandenburg Audra 86 127 25 16 40 12 34 0
Tommy Hintz 145 143 23 16 45 4 30 25
Leclair Shannon 182 155 22 12 40 14 42 25
48 426 Mineral Point
Hodgson Jessie 77 124 18 8 30 6 42 20
Berget Brianna 127 136 28 14 30 4 40 20
Baker Frank 202 166 20 14 40 20 42 30
Paradis Hunter 220 218 19 16 45 52 56 30
49 432 Seneca
Aspenson Adam 81 125 18 14 25 6 42 20
Whiteaker Jake 215 185 33 12 35 34 46 25
Grimsled Jared 175 152 24 12 30 16 40 30
Shepard Tyler 180 155 18 14 35 18 40 30
50 434 East Troy
Scadden Sydney 111 132 21 14 35 16 46 0
Scuric Alyssa 142 140 18 14 35 14 44 15
Katrichis Kylie 192 162 26 12 30 40 44 10
Ward Emily 206 170 18 14 40 34 44 20
51 449 Cashton
Daines Spencer 88 127 14 12 35 8 38 20
Pieper Andrew 188 158 31 14 40 8 40 25
Vieth Brandon 193 164 23 10 35 28 38 30
52 451 West Dubuque
Knapp Austin 129 137 31 10 30 16 30 20
German Lainey 166 148 33 14 30 14 42 15
Rupert Jennie 201 166 52 12 40 10 42 10
53 457 Oakfield
Cook Kasey 52 115 23 12 20 8 42 10
Ryan McKenna 189 158 15 14 35 42 42 10
Uttendorfer Aly 214 184 22 14 35 50 38 25
Rymer Brooke 218 199 24 14 45 50 36 30
54 458 Platteville
Melanie Schaefer 164 148 24 12 35 18 34 25
Sarah Runde 176 152 25 12 45 6 44 20
Reuter Emily 187 158 24 10 25 36 38 25
Brooke Groom 217 194 80 8 45 8 38 15
55 461 Potosi
Hill Emily 109 132 20 16 20 18 38 20
Flesch Ashley 196 164 26 14 30 28 46 20
Reuter Rachel 198 165 26 16 40 14 44 25
Mumm Maleah 219 208 28 16 40 54 60 10
56 465 River Valley
Moore Jeremy 49 114 22 12 0 12 38 30
Alt Jacob 209 175 17 16 40 28 44 30
Limmex Nathan 210 176 39 14 40 26 32 25
57 478 Lomira
Krapfl Megan 155 146 27 12 30 18 34 25
Bonlender Dylan 183 156 25 16 45 20 30 20
Michels Molly 211 176 32 14 35 10 60 25
Adelmeyer Josh 213 180 18 14 45 42 36 25
58 504 Brodhead
Newton Savannah 90 128 18 10 20 24 36 20
Richards Kelly 179 154 24 12 30 26 42 20
Richards Adam 222 222 20 12 40 80 40 30
59 523 Boscobel
Jones Logan 94 129 35 14 30 4 36 10
Smith Colten 208 175 39 12 50 24 40 10
Glasbrenner Elbe  221 219 27 10 45 68 44 25
60 569 New Glarus
Klossner John 21 103 13 10 20 16 34 10
Burke Katie 168 150 25 12 10 44 34 25
61 584 Pardeeville
Burns Brennan 72 122 16 10 30 16 40 10
Lang Levi 153 146 30 14 30 12 30 30
62 611 De Soto
Lagerman Emily 147 143 24 12 30 10 42 25
Nickelotti Maggie 174 152 25 16 30 26 30 25
63 714 Merrill
Mattson Taylor 197 165 24 12 40 20 44 25
Lemmer Mark 223 233 80 14 50 28 36 25
64 764 Kiel
Henning Leah 107 132 24 16 30 16 36 10